Na zgodne żądanie małżonków sąd orzeka o zniesieniu separacji. Z chwilą zniesienia separacji ustają jej skutki. Żądanie małżonków może przybierać zarówno formę wspólnego wniosku o zniesienie separacji, jak również wniosek taki może być złożony przez jednego z małżonków, przy czym na rozprawie sąd odbierze zgodę od drugiego z małżonków. W sprawach o zniesienie separacji właściwe rzeczowo są sądy okręgowe.
Miejscowo właściwym sądem jest sąd, w którego okręgu małżonkowie mają wspólne zamieszkanie, a w braku takiej podstawy – sąd miejsca ich wspólnego pobytu. W sytuacji gdy małżonkowie nie mają wspólnego miejsca zamieszkania ani pobytu, wówczas wniosek należy zgłosić w sądzie właściwym dla jednego z małżonków. Postanowienie o zniesieniu separacji sąd wydaje po przeprowadzeniu rozprawy, która odbywa się przy drzwiach zamkniętych.
Orzeczenie o zniesieniu separacji jest dopuszczalne jedynie na zgodne żądanie obojga małżonków. Z reguły zgodne żądanie zniesienia separacji powinno być wyrażone w piśmie będącym wnioskiem wszczynającym postępowanie w sprawie o zniesienie separacji i podtrzymane przed zamknięciem rozprawy.
Zgodne żądanie zniesienia separacji nie jest przesłanką procesową, lecz materialnoprawną. To m.in. powoduje, że żądanie, o którym tu mowa, może być cofnięte – i to bez jakichkolwiek ograniczeń procesowych – przed prawomocnym orzeczeniem zniesienia separacji (nawet w określonym środku odwoławczym czy w toku spowodowanego nim postępowania odwoławczego).
Zniesienie, cofnięcie i rozwiązanie separacji
Skoro zgodne żądanie zniesienia separacji jest wyrażone w odpowiednim wniosku małżonków (zazwyczaj jest nim pismo będące wnioskiem wszczynającym postępowanie w sprawie o zniesienie separacji), wobec tego – z woli ustawodawcy – brak w chwili zamknięcia rozprawy wniosku zawierającego zgodne żądanie powoduje umorzenie postępowania. Na zgodne żądanie małżonków sąd orzeka o zniesieniu separacji nawet wtedy, gdy okaże się, że między małżonkami nadal istnieje zupełny rozkład pożycia.
Z chwilą zniesienia separacji, tj. z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia znoszącego separację, ustają jej skutki. Znosząc separację, sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków. W tym względzie sąd rozstrzyga tak, jak przy orzekaniu separacji; sąd może orzec, iż pozostawia bez zmian stosowne rozstrzygnięcie zawarte w wyroku orzekającym separację. Znosząc separację na zgodny wniosek małżonków, sąd orzeka o utrzymaniu między małżonkami rozdzielności majątkowej. Istnienie takiego wniosku obliguje sąd do rozstrzygnięcia o utrzymaniu rozdzielności majątkowej.
Zniesienie separacji to koszt 100 zł.
W przypadku jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości, pozostajemy do Państwa dyspozycji, prosimy przejść do zakładki kontakt.
Z wyrazami szacunku.