Skoro do nas zajrzałem zastanawiasz się pewnie jakie są skutki prawne separacji? Małżonkowie są zobowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą założyli. Jeżeli jednak między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd orzekł separację. Zupełność rozkładu pożycia małżeńskiego stanowi pozytywną przesłankę separacji; jej wystąpienie jest niezbędne do orzeczenia separacji. Mimo zupełności rozkładu pożycia separacja nie może zostać orzeczona, jeżeli:
1) na skutek separacji miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków,
2) z innych względów orzeczenie separacji byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego (art. 611 § 2 KRO). Sprzeczność między orzeczeniem separacji a dobrem wspólnego małoletniego dziecka małżonków oraz sprzeczność między orzeczeniem separacji a zasadami współżycia społecznego, z innych przyczyn niż dobro wspólnego małoletniego dziecka małżonków, to negatywne przesłanki separacji; wystąpienie którejkolwiek z nich powoduje, iż separacja nie jest dopuszczalna.
Rozkład pożycia a skutki separacji
Rozkład pożycia małżeńskiego jest zupełny wtedy, gdy nie istnieje między małżonkami więź duchowa, fizyczna i gospodarcza. O zupełnym rozkładzie pożycia można więc mówić np. w razie zerwania wszelkich więzów łączących małżonków (duchowych, gospodarczych i fizycznych), aczkolwiek w pewnych wypadkach przyjąć należy, że przesłanka zupełności rozkładu jest zrealizowana pomimo zachowania niektórych elementów więzi łączącej małżonków (np. utrzymują się elementy więzi o charakterze gospodarczym spowodowanym wspólnym zamieszkiwaniem małżonków).
Skutki orzeczonej separacji określone są w samym orzeczeniu o separacji, skoro założeniem tego postępowania jest rozstrzygnięcie o całości spraw związanych z rodziną. W odniesieniu do skutków niewyszczególnionych w samym wyroku przyjmuje się zasadę, że separacja pociąga za sobą konsekwencje takie same jak orzeczenie rozwodu. Od tej zasady istnieją wyjątki.
Skutki separacji
Zastanawiasz się pewnie jakie są skutki prawne separacji?
- Między małżonkami powstaje przymusowa rozdzielność majątkowa w czego następstwie z jednej strony otwiera się możliwość podziału majątku wspólnego, a z drugiej wyłączeniu ulega możliwość nadania klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi.
- Obowiązek alimentacyjny małżonka, który nie został uznany za winnego separacji nie wygasa po upływie 5 lat od orzeczenia separacji,
- Małżonek w separacji nie dziedziczy. Przepisów o powołaniu do dziedziczenia z ustawy nie stosuje się do małżonka spadkodawcy pozostającego w separacji. Utrata przymiotu spadkobiercy ustawowego sprawia, że separowany małżonek traci także prawo do zachowku.
- Nie może pełnić roli świadka przy sporządzeniu testamentu,
- Ustaje obowiązek wspólnego pożycia, przez co małżonkowi opuszczającemu wspólne miejsce zamieszkania nie można przypisać w ewentualnym przyszłym procesie o rozwód winy powodu porzucenia małżonka,
- Nie musi współdziałać dla dobra rodziny, chyba że małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci,
- Małżonek ulega wyłączeniu od dziedziczenia ustawowego, jeżeli spadkodawca wystąpił o orzeczenie separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione. Wyłączenia może żądać każde z pozostałych spadkobierców ustawowych powołanych do dziedziczenia w zbiegu z małżonkiem. Przesłanką wyłączenia małżonka od dziczenia jest zgłoszone żądanie orzeczenia separacji z jego winy, dlatego też omawiany skutek nie wchodzi w grę w przypadku zgodnego żądania separacji,
Skutki separacji – jakie są jeszcze?
- Wyłączeniu ulega domniemanie pochodzenia dziecka od męża matki,
- Separowani małżonkowie nie mogą wspólnie przysposobić dziecka,
- Separowanym małżonkom nie można powierzyć wspólnego sprawowania opieki
- Separowanym małżonkom nie można powierzyć wspólnie funkcji rodziny zastępczej,
- Prawomocne orzeczenie separacji stanowi podstawę wpisania wzmianki dodatkowej do aktu małżeństwa, a w odpisie skróconym aktu małżeństwa zamieszcza się zaś adnotację o separacji wraz z oznaczeniem sygnatury akt sprawy, w której orzeczono o separacji.
Małżonek pozostający w separacji:
– nie może zawrzeć małżeństwa,
– nie może w trybie art. 59 KRO powrócić do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa.
– jest zobowiązany w dalszym ciągu do dochowania wierności.
Zdrada w separacji
Zachowanie wierności pomiędzy separowanymi małżonkami jest ważne. Przeciwne stanowisko: Byłoby sprzeczne z celem separacji, którym jest powrót małżonków do wspólnego pożycia. Stwarzałoby sytuację niemoralną, gdyż w prawnie funkcjonującym małżeństwie odstępstwo od zasady wierności nie jest do przyjęcia w kulturze naszego kręgu cywilizacyjnego. Oznaczałoby, że w późniejszym procesie o rozwód małżonkowi, który nie dochował wierności, nie można by przypisać winy w trwałym rozkładzie pożycia małżeńskiego, mimo iż fakt niewierności właśnie w typowych sytuacjach uniemożliwiałby powrót do wspólnego pożycia.
Na zgodne żądanie małżonków sąd orzeka o cofnięciu i zniesieniu separacji. Z chwilą zniesienia separacji ustają jej skutki. Żądanie małżonków może przybierać zarówno formę wspólnego wniosku o zniesienie separacji, jak również wniosek taki może być złożony przez jednego z małżonków, przy czym na rozprawie sąd odbierze zgodę od drugiego z małżonków. W sprawach o zniesienie separacji właściwe rzeczowo są sądy okręgowe.
W przypadku jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości, pozostajemy do Państwa dyspozycji, prosimy przejść do zakładki kontakt.
Z wyrazami szacunku.